Apám

 

Apám egyszerű ember volt. Tiszteletlenül azt is mondhatnám: iskolázatlan. Sok-sok elvégzett iskolám után a legértékesebbet mégis tőle tanultam. Segédmunkás volt, szakmája: kárpitos és fényező. A hivatalos papírokon így szerepelt. Iskolában a tanítóm faggatott: mi az hogy ez is az is? Döntsem el. Édesapám megmagyarázta: Az ő szakmája tulajdonképpen kocsigyártó, de ezt a szakmát ma már nem igen ismerik. Ez magába foglalta a kárpitos, fényező, asztalos, bognár szakmákat. El kellett tudni készíteni egy bármilyen lovas kocsit. Hintót, szekeret stb. Ő valóban vagy a fényező szakmában, vagy a kárpitos szakmában dolgozott. Ahol épen munka adódott a részére. 30-as években építő vállalkozónál dolgozott. Ablakokat ajtókat festette, de télen állt az építőipar, munka nélkül volt. Közhivatalnál munkát nem kapott. 1918-ban kommunista volt és ezért feketelistára tették. 1940-töl kapott csak állandó állást a HANGYA Szövetkezet Autóüzemében. Itt kárpitosmunkát végzett. Már gyermekkoromban felnéztem rá. Csacska kérdéseimre türelemmel válaszolgatott. Hét éves voltam. Cigaretta dobozra írtam magamnak: a levegő oxigénből és nitrogénből áll, a víz viszont oxigénből és hidrogénből. Ha összekeverem, ne kelljen újból megkérdezni. Miért volt ez nekem akkor olyan fontos? Talán azért is mert apám mondta. Életem további szakaszában egy Istenné vált előttem. Nem a tudásával, hanem eredeti életfilozófiájával. Mondásai olyan súlyos igazságokat takartak, én bátran Július Cézár mondásai mellé állítanám.

 

Mikor barátaival beszélgetett, csüngtem minden szaván. Tudod mit mondott a hátad mögött a Tamássy Sanyi? Nem és nem is érdekel. Ha ezekre a mószerolásokra oda figyelnék, spicliket nevelnék magam köré. Ha akarja elmondja nekem is, és reagálok rá. Ha nem akarja, vagy mást mond nekem, önmagát minősítette. Nem pazarolok időt ilyen emberre. -- Én elmúltam 70, mennyi kellemetlen ügytől mentettem magam ez idő óta. Egy-egy eset során munkatársaimnak elmondtam: Hátam mögött bármi rágalmat el lehet mondani rólam. Rosszat, jót, Igazat, hamisat. Nem fogok érte soha neheztelni. Arra vigyázzatok, a szemembe mit mondotok, mert ennek súlya van.

 

Ha Édesapámnak valaki azt mondta, ezekről a dolgokról ne beszélj XY előtt, azt midig visszautasította. Engem sohase kényszerítsetek arra, hogy hazudjak. Ha rákérdeznek, és én csak habogok, Semmi olyan hír nem érdekel, amit bárkinek nem lehet elmondani. nem érdekel amivel ilyen megkötöttségek vannak. A tisztességem többet ér.

 

Édesapámat nem láttam haragosnak, legalább is így emlékszem rá. Szigorúnak sem. Talán ezért alakult ki bennem az a benyomás, a haragos ember mindig nevetséges, a szigorú meg egyenesen bohóc. Munkahelyemen, családban, barátok-idegenek sem tudtak megharagítani. Nem mondom, hogy nem kerültem sokszor kényes helyzetbe, de mindig indulat nélkül cselekedtem. Ezt a hozzáállást apámnak köszönhetem, ami vidáman kisegített minden nehéz helyzetből.  Azt is mondták: kötél idegem van, pedig azt csak én tudtam: meg sem feszültek az idegeim. Azt is mondták: a legnagyobb gorombaság, amit tőlem halottak: „A fene egye meg”. (Ettől függetlenül sokszor kellett dolgozót elbocsátanom, fizetés csökkentenem, prémiumot megvonnom, de az illető abban sohase reménykedhetett, hogy indulatomban cselekedtem, és lehiggadva visszavonom a büntetést.

 

Apám mondta: ajándékért hálát sohase várj, mert akkor az már nem is ajándék. Ennek a tézisnek köszönhetem, hogy hálátlan emberrel nem találkoztam, emberekben sohasem csalódtam.

 

Tiszteltem apám következetességét. Tiltott az italtól, ha vezetek. Délután nálam volt Édesanyámmal. Főleg unokája vonzotta oda. Szokás volt, hogy este kocsival hazaviszem őket. Akkor már nagyon beteg volt, nehezére esett minden. Véletlenül az asztalon kitöltött pohárhoz nyúltam, a fél pohár után kaptam észbe. Nem engedte, hogy hazavigyem kocsival. Járt a motor, fájó szívvel néztem, ahogy Édesanyámmal egymásra támaszkodva döcögnek keresztül a parkon. Nem laktak távol, de keresztbe nem volt közlekedési eszköz, Pestlőrincről Kispestre nagyrészt gyalog kellett menni. Nem tudtam, hogy Apámnak már nincs sok hátra. Belül feljajdul a szívem ma is, ha erre az esetre gondolok.

 

Apám ki nem mondott filozófiája és életszemlélete elkísért egy életen át. Megkímélt a stressztől, csalódásoktól kétségbeesésektől. Boldog volt az életem (a boldogságot hétköznapi értelemben véve). Ezt a filozófiát Seneca és Nitsche fölé helyezem. Véleményemen az sem változtat, hogy időközben felsőfokú képesítést szereztem filozófiából.

 

Bpest. 2001.11.24.      Horváth Imre

Szüleim

Visszalépés: a jelen lap tetjére
Visszalépés: a menühöz
Visszalépés: a főoldalra